Selection 8th Splitgraphic 2017

0

The artists on the list have been selected to exhibit at the Group exhibition of the 8th Splitgraphic biennial in the Old City Hall (15th October – 15th November):

  1. Adam Rake, SAD/USA
  2. Alicia Candiani, Argentina
  3. Alja Košar, Slovenija/Slovenia
  4. Ana Vivoda, Hrvatska/Croatia
  5. Anna Trojanowska, Poljska/Poland
  6. Atsuo Sakazume, Japan
  7. Barbara Czapor-Zareba, Poljska/Poland
  8. Bartłomiej Chwilczyński, Poljska/Poland
  9. Bruna Carev, Hrvatska/Croatia
  10. Colette Cleeren, Belgija/Belgium
  11. Darina Peeva, Bugarska/Bulgaria
  12. David Scott Armstrong, Kanada/Canada
  13. Davida Kidd, Kanada/Canada
  14. Derek Besant, Kanada/Canada
  15. Dominik Wlodarek, Poljska/Poland
  16. Enrique Leal, SAD/USA
  17. Ericka Walker, Kanada/Canada
  18. Fransico Velasco Fernandez, Španjolska/Spain
  19. Godelieve Bieswal, Belgija/Belgium
  20. Gui Jiang, Kina/China
  21. Haruko Cho, Japan
  22. Hugh Merill, SAD/USA
  23. Iva Ćurić, Hrvatska/Croatia
  24. Iva Šarić, Hrvatska/Croatia
  25. Jaco Putker, Nizozemska/The Netherlands
  26. Janice Wong, Kanada/Canada
  27. Janna Laine, Finska/Finland
  28. Kalli Kalde, Estonija/Estonia
  29. Karol Pomykala, Poljska/Poland
  30. Keiko Matsouka, Japan
  31. Koenraad Claes, Belgija/Belgium
  32. Kouki Tsouritani, Japan
  33. Kristina Restović, Hrvatska/Croatia
  34. Krunoslav Dundović, Hrvatska/Croatia
  35. Lara Badurina, Hrvatska/Croatia
  36. Linda Vinck, Belgija/Belgium
  37. Liz Ingram, Kanada/Canada
  38. Lyubomir Krastev, Bugarska/Bulgaria
  39. Maria Erikson, Estonija/Estonia
  40. Marjo Hallila, Finska, Poljska/ Finland, Poland
  41. Margret Kohler-Heilingsetzer, Austrija/Austria
  42. Malgorzata Josefowicz, Poljska/Poland
  43. Malgorzata Stachurska, Poljska/Poland
  44. Marcin Hajewski, Poljska/Poland
  45. Maret Olvet, Estonija/Estonia
  46. Mariko Furusho, Japan
  47. Marta Pogorzelec, Poljska/Poland
  48. Masahiro Kasai, Japan
  49. Mia Vučić, Hrvatska/Croatia
  50. Michelle Murillo, SAD/USA
  51. Mirjana Vodopija, Hrvatska/Croatia
  52. Miwako Oso, Japan
  53. Narimi Ochi, Japan
  54. Neil Malone, Australija/Australija
  55. Neilton Clarke, Australija, Japan/Australia, Japan
  56. Nils-Erik Mattsson, Švedska/Swede
  57. Olesya Dzhurayeva, Ukrajina/Ukraine
  58. Olga Palka Slaska, Poljska/Poland
  59. Pawel Kwiatkowski, Poljska/Poland
  60. Praween Piangchoompu, Tajland/Thailand
  61. Slawomir Plewko, Poljska/Poland
  62. Susumo Endo, Japan
  63. Taichi Kodama, Japan
  64. Thierry Wesel, Belgija/Belgium
  65. Tomiyuki Sakuta, Japan
  66. Ulrich J. Wolff, Njamačka/Germany
  67. Vladimir Milanović, Serbija/Serbia
  68. Witold Winek, Poljska/Poland
  69. Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz, Poljska/Poland
  70. Wuon Gean Ho, UK
  71. Yasheng Su, Kina/China
  72. Yoshio Imamura, Japan
  73. Zhang Minjie, Kina/China

Selection of student works of the 8th Splitgraphic biennial, artists will exhibit in the University library “Vasko Lipovac” (24th November – 5th December):

  1. Adriana Divković Mrše, Hrvatska/Croatia
  2. Aleksandra Kosakowska, Poljska/Poland
  3. Aleksandra Szlęk, Poljska/Poland
  4. Alicja Kot, Poljska/Poland
  5. Andrzej Wochnik, Poljska/Poland
  6. Anna Zachara, Poljska/Poland
  7. Beata Filipowicz, Poljska/Poland
  8. Carla Ferilli, Belgija/Belgium
  9. Dajana Džafo, Hrvatska/Croatia
  10. Dan Yu, Kina/China
  11. Darya Hancharova, Poljska/Poland
  12. Eliska Kovacikova, Slovačka/Slovakia
  13. Ewa Szal, Poljska/Poland
  14. Ewelina Maksimiuk, Poljska/Poland
  15. Hanna Rozpara, Poljska/Poland
  16. Ida Bugarić, Hrvatska/Croatia
  17. Joanna Hetman, Poljska/Poland
  18. Jolien Siaens, Belgija/Belgium
  19. Josip Kresović, Hrvatska/Croatia
  20. Jiayi Wang, Kina/China
  21. Lindi Shi, Kina/China
  22. Łukasz Koniuszy, Poljska/Poland
  23. Maciej Jaroszczuk, Poljska/Poland
  24. Madeline MacKay, Kanada/Canada
  25. Magdalena Zieniewicz, Poljska/Poland
  26. Malte Paetz, Njemačka/Germany
  27. Miriam Rudolph, Kanada/Canada
  28. Monika Brzegowska, Poljska/Poland
  29. Nian Zhang, Kina/China
  30. Nikolina Ćuk, Hrvatska/Croatia
  31. Oscar Claus, Belgija/Belgium
  32. Peter de Boeck, Belgija/Belgium
  33. Ryan Farley, SAD/USA
  34. Vesna Salamon, Hrvatska/Croatia
  35. Wei Yuhang, Kina/China

Curator of the Group exhibition and student selection: Ingrid Ledent (BE)

Assistant to the curator: Ivan Willemyns (BE)

Splitgraphic would like to thank all the artists who sent their applications to the 1st and 2nd stage, who posted their works to Split, and we congratulate the artists who were selected for the Group exhibition!

A great thank you to the curator for all the hard work and effort put in the fair selection of the works!

Leave A Reply